Forum Prawne i Windykacyjne

Tematyka forum: prawo, porady prawne, windykacja, umowy, prawo pracy.

Nie jesteś zalogowany.

#1 14-01-2006 20:50:08

asia_33
Użytkownik

Czy jest ktos kto moglby mi pomoc?????

Czy moglby ktos mi pomoc w jednej sprawie? Moj przyjaciel w 2004 roku dostal kare pozbawienia wolnosci 3lata i 6 miesiecy , ale w latach 1992-1994 zostal za ta sama sprawe zatrzymany i osadzony w ZK na okres 2lat i 3 miesiecy.(sprawa ta ciagnie sie juz 15 lat i konca nie widac) .Nie tak dawno zostal ponownie zatrzymany i osadzony w Areszcie Sledczym w celu odbycia kary pozbawienia wolnosci na okres 1roku i 3 miesiecy.Czy mozna w jakis sposob starac sie o warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia tej kary????? Ponad polowe kary odbyl i od tamtego czasu prowadzi ustabilizowany tryb zycia zalozyl rodzine itp..Bardzo prosze o pomoc i udzielenie mi odpwiedzi..Z gory serdecznie dziekuje .

#2 14-01-2006 21:33:42

macte animo
Użytkownik

Re: Czy jest ktos kto moglby mi pomoc?????

a jak to sie stalo, ze za ten sam czyn najpierw odsiedzial ponad 2 lata, pozniej wyszedl, a teraz znowu wrocil do ZK aby dokonczyc odbywanie kary.

#3 14-01-2006 22:10:38

asia_33
Użytkownik

Jak to sie stalo? No wlasnie ta odbyta kara (2 lata i 3 miesiace) bylo to zatrzymanie tymczasowe bez zadnego wyroku sadowego, sad stwierdzil ze juz nie mozna go trzymac dluzej w areszcie i wyszedl na wolnosc w 1994 roku.Po 10 latach czyli w 2004 roku odbyla sie sprawa w sadzie gdzie dostal wyrok 3 lata i 6 miesiecy ale ze odbyl kare juz wczesniej tak wiec teraz zostalo tylko rok i trzy miesiace.Nadmieniam ze to nie tylko on byl w tej danej sprawie oskarzony ale tez i wiele osob kilka z nich do dzis sa poszukiwane listem gonczym.

#4 14-01-2006 22:17:28

asia_33
Użytkownik

Chodzi mi o to czy pomoze cos w tej sprawie wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary.Poprostu nikt nie wie od czego tu zaczac, dla kazdego jest to dziwna sprawa ze odbywal kare zostal wypuszczony na wolnosc i po kilku latach znow sie sadowi przypomnialo ze trzeba ponowic sprawe.

#5 16-01-2006 17:58:49

macte animo
Użytkownik

nie jestem do konca pewien, troche mnie zastanawia to tymczasowe aresztowanie, ale to chyba nie ma znaczenia. Zachęcam do lektury artykułów 77 i następne kodeksu karnego.Są to przepisy o warunkowym przedtermnowym zwolnieniu. Zasadniczo trzeba odbyc polowe kary, jednak nie mniej niz 6 miesiecy. Poniewaz czas trwania tymczasowego aresztowania w tej samej sprawie zalicza sie na poczet kary, zatem wynikaloby z tego, ze juz kolega moze sie ubiegac o przedterminowe zwolnienie. Niezbędne jest rozwniez spelnienie innych warunków - art.77 kodeksu karnego(zasadniczo dotyczą one postawy oskarzonego itd).
Poniewaz nie jestem do konca pewny, prosze jeszcze poczekac na inne wypowiedzi na forum.
Pozdrawiam

Stopka forum